EDUKACJA INTEGRACJA WSPÓŁPRACA TERAPIA

kinesiotaping

Kinesiotaping to nowatorska metoda rehabilitacji, stworzona na początku lat siedemdziesiątych w Japonii przez dr Kenzo Kase. Do Europy dotarła w roku 1998, a do Polski w 2004r. Kinesiotaping, to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie leczy się pacjenta, a nie chorobę.

Istotą tej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi w celu wywołania pożądanych zmian. Wykorzystywany jest do tego tape (plaster), o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry.

Zastosowanie plastrów i uzupełnienie japońskiego systemu o wiedzę z zakresu mechaniki dotyczącą mechaniki powięziowej, systemów połączeń łańcuchów mięśniowych, daje niezwykle skuteczne działanie terapeutyczne. Stosowanie plastrów do Kinesiotapingu nie ma negatywnego wpływu na krążenie podskórne krwi i limfy, dlatego mogą być noszone od kilku do kilkunastu dni.

Dysfunkcje stawowe są w większości spowodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień).

Na czym to polega?

Oklejanie plastrami można wykonywać tak, aby wspomagały pracę mięśni, stabilizowały staw, rozluźniały tkanki miękkie, wspomagały pracę naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także poprawiały elastyczność skóry i blizn.

Pacjent przed terapią powinien pozbyć się owłosienia z miejsca, gdzie wykonywana będzie aplikacja (terapeuta poinformuje o tym przy ustalaniu terminu wizyty). Przez aplikacją nie należy niczym smarować skóry na której będzie plaster, gdyż może dojść do niepotrzebnej interakcji.

Po aplikacji pacjent może normalnie funkcjonować, a plaster nie powinien ograniczać jego ruchów. Aplikacja może trwać od 3 do 7 dni, a w trakcie jej trwania nie powinny pojawiać się żadne reakcje alergiczne na plaster.

W plastrach stosowany jest akryl, a nie klej taki jak w plastrach opatrunkowych, a więc nie ma problemu z pozbyciem się plastra ze skóry po upływie czasu terapii.

Jaki to daje efekt?

Plastry działają poprzez skórę na tkankę podskórną, powięzie, mięśnie oraz naczynia krwionośne i limfatyczne, a także więzadła i stawy. Można aplikować je na konkretny mały problem mięśniowy czy bliznę, a także na duże grupy mięśniowe i całościowo jako korekcję np. na odstające łopatki.

Plastry nie uczulają, nie mają działania rozgrzewającego oraz nie mają w składzie leków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych.

Ich działanie oparte jest na poprawie funkcji mięśni, powięzi i tkanek oraz na przywróceniu w nich równowagi.

Dla kogo?

Dla wszystkich osób, które chcą wspomagać terapię 24 godziny na dobę. Głównie stosuje się je w wadach postawy, po urazach i zabiegach operacyjnych, w obrzękach, w przeciążeniach mięśni, ścięgien i więzadeł. Dodatkowo jako wspomaganie dla stawów.

« Powrót

>nauka czytania Metodą Krakowską ?>
Kontakt ul. Wiedeńska 2, Poznań

telefon: 605 239 398

(zapisy: pn-pt 10.00 - 13.00)

email: biuro@centrummontessori.pl