EDUKACJA INTEGRACJA WSPÓŁPRACA TERAPIA

pedagogika montessori

W Centrum Uśmiechu Dziecka - Montessori w Poznaniu prowadzimy zajęcia grupowe i indywidualne. Grupy są maksymalnie 10-cio osobowe. W zajęciach uczestniczy nauczyciel Montessori i nauczyciel wspomagający. Grupy Montessori - zgodnie z założeniami metody - to grupy w pełni integracyjne wiekowo i rozwojowo.

LIST DO RODZICÓW

PEDAGOGIKA MONTESSORI

Maria Montessori uważała, że każdy człowiek w momencie narodzin posiada naturalny potencjał sił i środków, który umożliwia odbieranie oraz przetwarzanie wszelkich sygnałów dochodzących z otaczającego świata. Aby ten potencjał optymalnie wykorzystać, stworzyła własną metodę pracy z dziećmi. "Pomóż mi zrobić to samemu" - to prośba dziecka będąca jednocześnie hasłem programowym Montessori.

Czym jest dla mnie pedagogika Montessori?

Montessori to indywidualny program działania dla każdego dziecka z uwzględnieniem JEGO aktualnych potrzeb i możliwości rozwojowych.

Montessori to nauka samodzielnego podejmowania decyzji i brania za te decyzje odpowiedzialności. To konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu poprzez doskonalenie koncentracji i skupienia uwagi oraz umiejętności planowania i organizacji poszczególnych etapów działania.

Montessori to nauka szacunku dla każdego człowieka dzięki pracy w grupie integracyjnej wiekowo i rozwojowo.

Dla dorosłych Montessori oznacza zmianę w postrzeganiu roli i znaczenia zarówno rodzica jak i nauczyciela. Nie narzucamy dziecku swojego sposobu działania, lecz pokazujemy możliwość rozwiązania zadania i pomagamy w osiągnięciu celu tylko wtedy, gdy dziecko sygnalizuje taką potrzebę.

Montessori
to możliwość spotkania się w jednym miejscu i czasie różnych dzieci
(zarówno bardzo zdolnych, jak i tych z problemami rozwojowymi),
i szansa na efektywne wykorzystanie tego czasu dla każdego z nich.

Ewa Nikołajew - Wieczorowska
nauczyciel Montessori

« Powrót

>nauka czytania Metodą Krakowską ?>
Kontakt ul. Wiedeńska 2, Poznań

telefon: 605 239 398

(zapisy: pn-pt 10.00 - 13.00)

email: biuro@centrummontessori.pl